1 2b 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Link do przyszłości

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2013-03-21 13:39:33
Merchandiser, spedytor czy underwriter – zawód przyszłości dla młodych?


Współczesny młody, wykształcony Amerykanin może spodziewać się jedenastokrotnej zmiany pracy w toku swojej kariery zawodowej, a także trzykrotnej zmiany umiejętności, potrzebnych w toku czterdziestoletniego stażu pracy.
Polski rynek pracy również zmierza w tym kierunku.
Młodzież z Gimnazjum w Pomiechówku uczestniczyła w zajęciach o „zawodach przyszłości”

Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek organizująca w ostatnim czasie wiele wydarzeń skierowanych do różnych grup wiekowych, m.in. zajęcia komputerowe dla seniorów czy warsztaty dziennikarskie dla uczniów klas IV-VI, tym razem zaproponowała współpracę uczniom gimnazjum.

14 marca 2013 r. od godz. 10.00 do 12.30 w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z panią Marta Niedziałkowską – młodą profesjonalistką, redaktorką techniczną biblioteki internetowej wolne lektury.pl, w ramach ogólnopolskiej akcji „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”.
Projekt ma na celu wspieranie młodych osób z terenów wiejskich i małych miast w planowaniu przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego
i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Na wstępie kierownik Biblioteki Publicznej pani Ewa Mróz przywitała trzydzieścioro pięcioro uczniów wraz z nauczycielami, przedstawiła zarys spotkania i przekazała głos prowadzącym spotkanie Marcie Niedziałkowskiej i Sławkowi Witkowskiemu.

Kolejną częścią angażującą młodzież było ćwiczenie na rozgrzewkę – „Mogłabym/mógłbym być…”. Każdy z gimnazjalistów po wylosowaniu karteczki z nazwą „zawodu przyszłości”, miał za zadanie zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie „Mógłbym być dobrym… (zawód), bo…..”. Salwy śmiechu wybuchały gdy chłopcy
z tylnych rzędów musieli się zaprezentować w wylosowanych przez siebie zawodach kosmetyczki czy detektywa. Niektóre zawody np. pomoc domowa, rezydent, recepcjonista zaskoczyły uczestników, tym że prognozuje im się przyszłą popularność. Obecne profesje związane z technologiami IT - programisty, administratora baz danych nikogo specjalnie nie zdziwiły. Znaczenia wielu, niezrozumiałych należało poszukać w Internecie.

Po tej sympatycznej pogadance głos zabrała zaproszona młoda profesjonalistka – Marta Niedziałkowska.

Opowiadała o swojej pracy w bibliotece internetowej wolne lektury.pl, o tym jak osiągnąć sukces pracując w wymarzonym zawodzie. Zachęcała młodzież do rozwijania swoich pasji, ustawicznej edukacji i szukania pracy w tym kierunku, ponieważ najwięcej satysfakcji przynosi w życiu robienie tego co się lubi.

Najwięcej emocji w czasie spotkania wywołał quiz wiedzy o aktualnej sytuacji
i trendach na rynku pracy. Uczniowie zostali podzieleni na 9 zespołów.

Quiz składał się z 10 pytań – ciekawostek i interesujących faktów dotyczących aktualnej sytuacji i trendów na ryku pracy oraz roli technologii informacyjno-komunikacyjnych w różnych zawodach. W trakcie prezentowania pytań wywiązała się wręcz sportowa, emocjonująca rywalizacja, ponieważ 4 drużyny z największą ilością punktów walczyły o nagrodę przywiezioną przez Panią Martę –zabawkę jojo.

Niektórzy z uczestników np. Marcin, który jest częstym bywalcem biblioteki, próbował uzyskać podpowiedzi od prowadzących. Mimo to quiz przebiegł zgodnie
z zasadami fairplay. Zwycięską okazała się drużyna „A”, w której role kapitana pełniła czytelniczka biblioteki Natalia. Drugie miejsce zajęła wspomniana już drużyna Marcina.
Dla wszystkich przygotowane zostały również ulotki biblioteki internetowej, zakładki Biblioteki Publicznej Gminy Pomiechówek oraz materiały z adresami stron internetowych zajmujących się rynkiem pracy.

W części końcowej uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet oceniających spotkanie oraz o napisanie na samoprzylepnych karteczkach co ich zainspirowało, co im się podobało. Kartki te zostały przyklejone na tablicy, a najciekawsze i najczęściej powtarzające się wpisy zostały odczytane.
Młodzież do zalet spotkania zaliczyła: bardzo dobrą atmosferę, poznanie nowych zawodów, przygotowanie prowadzących, ciekawy quiz oraz jojo.

Do wad, które pojawiały się rzadko zaliczano: zbyt krótki czas trwania oraz małą ilość… jojo.

Uczniowie zostali zachęceni do zorganizowania, przy wsparciu Biblioteki, spotkania
z lokalnym, młodym profesjonalistą.

Warto dodać, że spotkanie zaplanowane na 90 minut płynnie przedłużyło się do 150 dając zadowolenie i satysfakcję uczestnikom i organizatorom, wszyscy bowiem wychodzili w świetnych humorach.

S.W.
Zobacz galerie:
 

 
POLECAMY:

Poleć książkę

Tytuł książki:
Twoja opinia:
Twoje imię (nick):
Twój e-mail:
 • M_kultury
 • Msib
 • Program_rozwoju_bibliotek
 • Bn
 • Arfp
 • Link-do-przyszlosci-logo
 • E_1
 • Indeks
 • Czytam sobie
 • Ik
 • PACZKA_LITERACKA_baner_dla_bibliotek - Kopia