1 7 10 2 4 6 9 5 11 Przewijane obrazki strona

Relacja. Motyle - ulotne piękno

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-04-10 13:27:44

W czwartkowe popołudnie 30 marca 2017 r. sala konferencyjna biblioteki zapełniła się motylami.

Pan Andrzej Lenart znany lokalny społecznik, wieloletni radny oraz leśnik  postanowił  podzielić się
z nami swoją pasją - kolekcjonowaniem motyli.  Na spotkanie zorganizowane przez bibliotekę publiczną w Pomiechówku w ramach cyklu Pasjonaci - czyli ludzie i ich pasje przybyło blisko 40 osób. Sala multimedialna pękała dosłownie w szwach, tym bardziej, że w sali konferencyjnej, zamkniętej na czas prezentacji zagościły motyle.

Na początku spotkania nasz gość na kilku slajdach prezentacji przedstawił publiczności te niezwykłe owady. Dowiedzieliśmy się, że motyle ze względu na porę lotu dzielą się na motyle dzienne i motyle nocne (ćmy), ze względu na wielkość, czyli m.in. rozpiętość skrzydeł dzielą się na Macrolepidoptera (motyle większe) i Microlepidoptera (motyle mniejsze).  Po krótce przedstawił też cykl rozwojowy motyli i wiele ciekawostek dotyczących ich życia, występowania oraz ochrony gatunkowej.

Po tych niezwykle ciekawym wprowadzeniu mogliśmy przejść do sali konferencyjnej, aby napawać się pięknem motyli. Pan Andrzej na potrzeby wystawy udostępnił 30 gablot ze swojej bogatej kolekcji.

Wśród zgromadzonych eksponatów zobaczyliśmy najmniejszego motyla o rozpiętości skrzydeł 3 mm, motyla z rodziny zawisaków, który stał się bohaterką  powieści kryminalnej tzw. trupią główkę, fruczaka gołąbka, który przypomina swoim zachowaniem kolibra oraz wiele innych niezwykłej urody okazów.

Znacząca część zbiorów to motyle pozyskane na terenie gminy Pomiechówek. Każdy egzemplarz ma swoją metryczkę z miejscem i datą połowu, nazwą systemową oraz datą , kiedy dany motyl został po raz pierwszy opisany i sklasyfikowany. Wszystkie te szczegółowe zapisy mają służyć  nauce do celów badawczych.

Pan Andrzej jak na przyrodnika przystało zachęcał do tego, żeby  w codziennym pędzie znaleźć czas na zatrzymanie, aby podziwiać ulotne piękne motyli.
Wystawa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. W ciągu tygodnia zobaczyło ją blisko 200 osób, w tym cztery zorganizowane grupy uczniów z pomiechowskiej szkoły podstawowej z klas Va, VIc, VIb oraz klasa VIa, która miała dodatkow spotkanie z p. Andrzejem Lenartem połączone z prezentacją nt. motyli. Wystawę obejrzeli także uczniowie z klas IV-VI ze szkoły podstawowej w Starym Orzechowie oraz przedszkolaki z grupy Zajączków a także zainteresowani czytelnicy.

 

 

Zobacz galerie: 

 
POLECAMY:

Poleć książkę

Tytuł książki:
Twoja opinia:
Twoje imię (nick):
Twój e-mail:
 • M_kultury
 • Msib
 • Program_rozwoju_bibliotek
 • Bn
 • Arfp
 • Link-do-przyszlosci-logo
 • E_1
 • Indeks
 • Czytam sobie
 • Ik
 • PACZKA_LITERACKA_baner_dla_bibliotek - Kopia