Projekt bez tytułu (9)

Siedem tysięcy kilometrów stąd...

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-02-19 09:52:46
Dystans między stolicami Polski i Chin (w linii prostej) wynosi 6 951 kilometrów. Co sprawiło, że zdecydowaliśmy się na obchody wydarzenia z kraju tak odległego zarówno pod względem położenia geograficznego jak i kultury?

Od kilku miesięcy gościmy u siebie wolontariuszkę, która przyjechała do Polski z Francji w ramach programów studenckim EVS (Wolontariat Europejski) oraz Erasmus+. Angeline Lacassagne studiowała w prowincji Clermont-Ferrand, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Później miała możliwość spędzić dwa tygodnie w Pekinie, gdzie uczyła się języka chińskiego, zachwycając przy tym coraz bardziej kulturą Chin. Gdy zaczęła pracę w naszej bibliotece, wpadła na pomysł, by przy wsparciu swojej koordynatorki EVS - Sylwii Jędry (która mieszkała w Chinach przez kilka miesięcy) zorganizować dla mieszkańców Pomiechówka wydarzenie dotyczące tego niezwykłego azjatyckiego kraju. 
 
W miniony piątek odbyły się w Bibliotece aż dwa spotkania nawiązujące do obchodów Chińskiego Nowego Roku.
Na pierwsze z nich zaproszeni zostali uczniowie z drugiej klasy Gimnazjum w Pomiechówku. Młodzież obejrzała  dwie wystawy fotografii z podróży do Chin: "Ogon Smoka" oraz "Faces od China - Oblicza Chin". Angeline zaprezentowała uczniom również krótki film reportażowy, a także informacje o chińskich literach, znakach zodiaku itp. Miłym akcentem spotkania była też gra z użyciem pałeczek oraz degustacja chińskich przekąsek.

Wieczorem odbyło się natomiast spotkanie otwarte dla mieszkańców i sympatyków Pomiechówka. Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści Angeline oraz Sylwii i obejrzeli fotografie z ich podróży. Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek i audiobooków o tematyce chińskiej. Możliwość spróbowania tradycyjnych chińskich potraw zachęciła gości do długiej i ciekawej dyskusji. Okazało się bowiem, że niektórym azjatyckie smakołyki bardzo przypadły do gustu, inni zaś woleliby trzymać się od nich z daleka.


Wszystkich, którzy nie mogli przybyć do nas w piątek, a chcieliby obejrzeć fotografie z podróży do Chin, zapraszamy do biblioteki. Wystawa "Ogon smoka" autorstwa Sylwii Jędry znajduje się na ścianach wzdłuż schodów prowadzących na kolejne piętra Biblioteki. Natomiast wystawę Angeliny "Faces of China - Oblicza Chin" można zobaczyć w salach: multimedialnej i konferencyjnej.
 

 

 


 

 

 

  

  

  POLECAMY:

Poleć książkę

Tytuł książki:
Twoja opinia:
Twoje imię (nick):
Twój e-mail:
 • M_kultury
 • Msib
 • Program_rozwoju_bibliotek
 • Bn
 • Arfp
 • Link-do-przyszlosci-logo
 • E_1
 • Indeks
 • Czytam sobie
 • Ik
 • PACZKA_LITERACKA_baner_dla_bibliotek - Kopia