Wolontariat - łączymy siły

Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek rozpoczęła swoją przygodę z Wolontariatem Europejskim w 2016 roku. W ramach programów EVS oraz Erasmus + przez pół roku gościliśmy u siebie wolontariuszkę z Belgii - Saskię Roder.  Rok póżniej do grona instytucji współpracujących z organizacjami wolontariackimi dołączył również Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku. Tym razem do Pomiechówka przyjechały dwie wolontariuszki - Angeline Lacassagne z Francji (Biblioteka) oraz Susanna Bender z Hiszpanii (GOK). 

Wolontariat studencki to wyjątkowa szansa dla jej uczestników, zarówno wolontariuszy, jak i instytucji goszczących. Każda ze stron ma możliwość poznania świata z trochę innej perspektywy - przez pryzmat innej niż własna kultury. Wolontariuszki, które mieliśmy okazję poznać, biorą (lub brały) udział w wielu aktywnościach tj. lekcje pokazowe w szkołach i przedszkolach, prezentacje, eventy, wystawy. Zarówno dzieci jak i dorośli mają dzięki temu szansę dowiedzieć się od nich wielu ciekawostek o innych krajach lub choćby porozmawiać z nimi w takich językach jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, a nawet chiński. 

To wszystko byłoby z pewnością o wiele trudniejsze, gdyby nie organizacje specjalizujące się w międzynarodowych programach wolontariackich. Szczególnie ważne jest również to, by od czasu do czasu spotkać się z ich przedstawicielami, podzielić doświadczeniem i po prostu miło spędzić czas. Przykładem takiego spotkania była piątkowa wizyta studyjna, podczas której gościliśmy u siebie osoby z Finlandii i Słowacji. Przedstawicielki organizacji wolontariackich zostały oprowadzone po budynku naszej Biblioteki, a następnie zaproszone na prezentację przygotowaną przez Angeline. Po części oficjalnej spotkania przyszła pora na słodki poczęstunek, a na zakończenie uczestniczki wzięły udział w warsztatach kreatywnych, by pod okiem pani Danuty Bolek przygotować swoje własne wielkanocne palmy. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Gorąco dziękujemy również naszej stałej czytelniczce - Magdzie, która podczas spotkania wcieliła się w rolę tłumacza :)