Kobiety, które przeżyły piekło

W miniony czwartek, piętnastego listopada mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej Bibliotece panią Sylwię Winnik, autorkę książki "Dziewczęta z Auschwitz". 


Pisarka opowiedziała o realiach życia obozowego (także oddziału polożniczego) z punktu widzenia kobietKsiążka  jest bowiem zapisem wywiadów, jakie przeprowadziła z bohaterkami, które przeżyły obóz zagłady w Auschwitz. To czego doświadczyły (często jako małe dziewczynki), położyło się cieniem na ich późniejszym życiu, stając się koszmarem wracającym we wspomnieniach i snach. Bohaterki książki wspominały m.in. doktora Mengele, wielkiego zbrodniarza, przeprowadzającego potworne eksperymenty nawet na noworodkach.Pani Sylwia Winnik odpowiedziała też na liczne pytania zadawane przez młodzież (na spotkaniu gościliśmy uczniów z klas ósmych Szkoły Podstawowej w Pomiechówku oraz klas trzecich Gimnazjum wraz z nauczycielami). Dowiedzieliśmy się, że napisanie tej książki zajęło pisarce aż trzy lata. Potrzeba było dużo czasu, by przeprowadzić wywiady z osobami starszymi i często będącymi już w nienajlepszej kondycji fizycznej. Tym bardziej, że powroty do traumatycznych przeżyć nigdy nie są łatwe.

 
 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przybyli na spotkanie autorskie, w szczególności pani Sylwii Winnik, która swoimi opowieściami dostarczyła nam tego dnia wielu emocjonujących przeżyć oraz skłoniła do refleksji nad trudnymi etapami historii naszego kraju.