Start projektu "Para buch! Książka w ruch!”

Nasza biblioteka przystąpiła do pilotażowego projektu "Para-buch! Książka w ruch!", który realizuje w Polsce Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Inicjatywa ta ma na celu popularyzację czytelnictwa książek popularnonaukowych dla dzieci w wieku 3 – 10 lat jak i również samego głośnego czytania. Do udziału w projekcie biblioteki publiczne mogą zapraszać wolontariuszy, którzy pasjonują się danym zagadnieniem z dziedzin STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki).

We wtorek, 04 lutego 2020 zaprosiliśmy klasę I d (16 uczniów) ze Szkoły Podstawowej w Pomiechówku, do wzięcia udziału w pierwszych warsztatach w ramach tego projektu. Tematem przewodnim była książka Piotra Sochy „Drzewa”. Zajęcia poprowadziła wolontariuszka Pani Ania Tomaniak, która pracuje na co dzień w Parku "Dolina Wkry" w Pomiechówku, gdzie prowadzi warsztaty przyrodnicze.

Dzieci wysłuchały głośnego czytania fragmentów powyższej książki. Następnie dowiedziały się w jaki sposób drzewo się odżywia oraz co to jest fotosynteza. Usłyszały w jaki sposób drzewa „podróżują” czyli rozmnażają się. Zobaczyły również ich liście i rozpoznawały po nich różne rodzaje drzew. Pani Ania pokazała, co można pozyskać z drzew – syrop klonowy, sok z brzozy i czarnego bzu, miód, suszone kwiaty akacji oraz ksylitol. Kolejnym punktem zajęć były drzewa przedstawione w bajkach i filmach – jak się okazało, dzieci znały już kilka z tych tytułów. Na koniec spotkania dzieci ozdobiły magnesy z plastrów brzozy i zabrały je ze sobą na pamiątkę.