W czwartek 22 stycznia o tajemnicach fortów zewnętrznego pierścienia Twierdzy Modlin opowiedział nam pasjonat fortyfikacji i podziemi Krzysztof Witkowski.
Okazało się, że najlepiej zachowanymi fortami są te znajdujące się w gminie Pomiechówek: Fort III Pomiechówek oraz Fort II Kosewo. Natomiast forty w Czarnowie mają zachowane unikatowe elementy pancerne. W czasie spotkania Krzysztof Witkowski podzielił się swoją obszerną wiedzą dotyczącą istniejących do dziś fortyfikacji z terenu naszej gminy (Pomiechówka, Kosewa, Czarnowa, Goławic), jak i tych które były w planach, choć fizycznie nie powstały (Dzieło D5 w Falbogach Borowych).
W bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy nie tylko historyczne zdjęcia fortów, ale także mapy z ich ukształtowaniem w terenie oraz plany budowlane fortów. Wszystko to ukazane zostało na tle historycznych i politycznych wydarzeń, w jakie obfitował XIX i XX wiek.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość dowiedzenia się jak nazywają się poszczególne części zabudowań fortecznych, jaką pełniły rolę, jakie rozwiązania techniczne stosowane były przy budowie tych umocnień obronnych.
Pan Krzysztof podzielił się swoim doświadczeniem i radami, które z zabudowań można bezpłatnie zwiedzać, a które znajdują się w rękach prywatnych, do których dostęp jest bardzo ograniczony lub niemożliwy oraz gdzie i jakie mogą czekać zwiedzających niespodzianki (kolonia nietoperzy) czy pułapki (niezabezpieczone otwory lub zejścia do niższych kondygnacji).
Spotkanie przyciągnęło do biblioteki wielu słuchaczy a nasza sala konferencyjna pękała w szwach. Bardzo nas cieszy tak wysoka frekwencja, która pokazuje, że lokalna historia jest ważna dla mieszkańców naszej gminy niezależnie od ich wieku. Szczególnie uradowała obecność młodzieży, w tym druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Bardzo dziękujemy, że spędziliście ten wieczór z nami i zapraszamy do odwiedzenia naszej Biblioteki oraz portalu Krzysztofa Witkowskiego https://www.forty.waw.pl i fanpage’a na Facebooku https://www.facebook.com/FortyWawPL
A skoro już mówimy o historii to serdecznie polecamy do zajrzenia na stronę Pomiechowskiej Biblioteki Historii Mówionej https://pbhm.biblioteka-pomiechowek.pl , gdzie odkrywamy i zachowujemy historię naszej gminy poprzez wspomnienia jej mieszkańców.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Twórcza Dolina za pomoc w organizacji spotkania a cukierni Sweet Home i Państwu Ewie i Grzegorzowi Bartosiewiczom za słodki poczęstunek.

































