Wolontariat europejski

Jak to się zaczęło? Saskia Roder

Nasza placówka uzyskała akredytację Wolontariatu Europejskiego i status Organizacji Przyjmującej. Od 2 lutego do 31 sierpnia 2017 r. w pomiechowskiej bibliotece publicznej jako pierwsza pracowała wolontariuszka z Belgii. Saskia Roder uczyła się tajników pracy bibliotecznej, pomagała w stałych zajęciach i realizowała projekt „Read, learn and have fun!”, ale także poznawała Pomiechówek i Polskę, pracując i żyjąc w naszej społeczności.


Podczas spotkania inicjującego, Saskię przywitał wójt gminy Dariusz Bielecki, dyrektor biblioteki Ewa Mróz, dyrektor ośrodka kultury Agnieszka Brzezińska-Brańska, koordynatorka programu z Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu Sylwia Jędra, koordynatorka projektu Anna Tomaniak, mentorka Sylwia Zawadzka oraz zespół biblioteki.

Biblioteka jest Organizacją Przyjmującą w ramach Wolontariatu Europejskiego Wspólnotowego Programu Erasmus+ Młodzież. Dzięki udziałowi w programie i uzyskaniu akredytacji ważnej do maja 2019 r. mogliśmy gościć u siebie wolontariuszy z zagranicy.

Wolontariat międzynarodowy to wyjątkowa szansa dla jej uczestników, zarówno wolontariuszy, jak i instytucji goszczących. Każda ze stron ma możliwość poznania świata z trochę innej perspektywy. Wolontariuszki, które mieliśmy okazję poznać, biorą (lub brały) udział w wielu aktywnościach tj. lekcje pokazowe w szkołach i przedszkolach, prezentacje, eventy, wystawy. Zarówno dzieci jak i dorośli mają dzięki temu szansę dowiedzieć się od nich wielu ciekawostek o innych krajach lub choćby porozmawiać z nimi w takich językach jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, a nawet chiński.

Kolejne wolontariuszki

Angéline Lacassagne

Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek rozpoczęła swoją przygodę z Wolontariatem Europejskim w 2016 roku. W ramach programów EVS oraz Erasmus + rok później do grona instytucji współpracujących z organizacjami wolontariackimi dołączył również Gminny Ośrodek Kultury w Pomiechówku. Tym razem do Pomiechówka przyjechały dwie wolontariuszki – Angéline Lacassagne z Francji (Biblioteka) oraz Susanna Bender z Hiszpanii (GOK).

To wszystko byłoby z pewnością o wiele trudniejsze, gdyby nie organizacje specjalizujące się w międzynarodowych programach wolontariackich. Szczególnie ważne jest również to, by od czasu do czasu spotkać się z ich przedstawicielami, podzielić doświadczeniem i po prostu miło spędzić czas.

Sabela Suevos Fernández

Już po raz trzeci Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek gości u siebie zagraniczną wolontariuszkę. Sabela Suevos Fernández przyjechała do nas z miasteczka A Coruña, które położone jest w hiszpańskiej Galicji. W swoim kraju Sabela studiowała literaturę angielską. Swój wolny czas lubi spędzać na leśnych  wędrówkach i czytaniu książek. 

Sabela spędziła z nami rok, który (od września 2018 do końca lipca 2019r.) był dla niej ważnym, zawsze mile wspominanym życiowym etapem.

Marine Hiebel

W lipcu pożegnaliśmy Sabelę Suevos Fernández z Hiszpanii, aby we wrześniu powitać Marine Hiebel, która została z nami do końca lipca 2020r. To nasza pierwsza wolontariuszka, która razem z wolontariuszką z Gminnego Ośrodka Kultury – Anną Veternik, przyjechały do nad dzięki fundacji Europejski Korpus Solidarności.

Marine przyjechała do nas z miasta Rennes, które położone jest w malowniczej Bretanii na zachodnio – północnym wybrzeżu Francji. W swoim rodzinnym kraju studiowała historię sztuki. Swój wolny czas poświęca na rozwijanie swoich zainteresowań a ma ich niemało. Marine jest ciekawa świata a podróżowanie to jej drugie imię. Zanim do nas dotarła zwiedziła Pekin oraz Jinan – dwa niezwykłe miasta w Chinach. Uwielbia serię książek o Harrym Potterze. Jest też ogromną miłośniczką psów. Bardzo lubi tańczyć oraz oglądać filmy musicalowe. Radość sprawia jej też robienie zdjęć. Jej artystyczna dusza kocha obcować ze wszelkiego rodzaju sztuką a jej ulubionym malarzem jest Vincent Van Gogh.

Alice Breda

Pochodzi z Padwy – miasta położonego w północno – wschodniej części Włoch.

Alice to prawdziwa artystka! Tworzy przepiękne grafiki posługując się zarówno digital artem jak i klasycznym rysowaniem oraz malarstwem. Uwielbia sztukę ukrytą w ilustracjach, muzykę oraz filmy. Codziennie odkrywa tam mnóstwo inspiracji do swoich arcydzieł. Z radością pomaga w lokalnym schronisku dla zwierząt, a filozofia „zero waste” to jej drugie imię!

Jej ulubionym autorem książek z dzieciństwa jest Roald Dahl.

Chléo Navarro Tarján

Pochodzi z Walencji, położonej na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, przyjechała do nas z południowej Francji – metropolii zwanej Tuluzą.

Mama Chléo jest Węgierką, dlatego też nasza wolontariuszka jest prawdziwą poliglotką i włada aż 4 językami (najbardziej lubi francuski). Zamierza poznać podstawy języka polskiego. Chléo ma duszę naukowca. Studiowała m.in. matematykę, socjologię, ekonomię, historię, geografię oraz filozofię.

Uwielbia podróżować i zwiedzać nowe kraje. W wolnym czasie pochłania książki oraz rysuje.

Julia Ripper

Pochodzi z Weer, małej austriackiej wioski w Alpach Tyrolskich.

Niedawno ukończyła szkołę techniczną w zakresie sztuki i projektowania. Jest bardzo kreatywna. Malowanie i rysowanie to zdecydowanie jej mocna strona oraz coś co może robić całymi godzinami. Julia jest molem książkowym, który uwielbia dobre historie, czy to opowiadane podczas słuchania tekstu świetnej piosenki, czy oglądania uroczo zilustrowanego filmu animowanego.

Poza książkami uwielbia przytulać się do swojego kota i jeździć na nartach.

Skip to content