W sobotnie popołudnie Pani Joanna Piekarska – prezeska polskiej sekcji IBBY i kierownik Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej Biblioteki Narodowej przeprowadziła w naszej bibliotece wykład o baśniach. Było naprawdę ciekawie … Chyba żaden z uczestników nie spodziewał się tak emocjonującego spotkania.
Zastanawialiśmy się wspólnie czemu służy opowiadanie baśni i bajek. Dowiedzieliśmy się jak kształtowała się ta forma literacka na przestrzeni wieków i że nadal warto opowiadać baśnie dzieciom. Okazało się, że nie zawsze należy omijać drastyczne sceny występujące w baśniach, ponieważ najczęściej pokazują, że ten, kto wyrządził zło zostaje ukarany. Czasem warto jedynie opowiedzieć najmłodszym ten fragment baśni łagodniejszym językiem.
Słuchacze poznali rolę baśni w biblioterapii oraz kontrowersyjną postać Bruno Bettelheima. Usłyszeliśmy dlaczego Charles Perrault utrzymywał, że autorem pierwszego wydania jego bajek był jego syn oraz od kogo czerpali opowieści do swych „Baśni” bracia Grimm.
Pani Joanna przeczytała nam jedną z pierwszych wersji „Czerwonego Kapturka”, co pozwoliło zrozumieć, jak zmieniał się przekaz tej baśni na przestrzeni dziejów. Jedne z najstarszych spisanych egzemplarzy sięgają aż XVI wieku. Pani Joanna obaliła błędny przekaz, że pantofelki Kopciuszka były szklane oraz, że chatka Baby Jagi zbudowana była z piernika.
Cieszymy się, że Pani Joanna odwiedziła naszą bibliotekę i ukazała słuchaczom znaczenie i rolę baśni, które są z nami od wielu wieków i nie straciły na znaczeniu; przeciwnie są one szeroko wykorzystywane we współczesnej kulturze masowej. Wykład był tak ciekawy, że nie zauważyliśmy kiedy minął przeznaczony na niego czas.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział (cieszymy się, że było Was tylu mimo innych atrakcji zapewnionych przez zaprzyjaźnione z nami instytucje) i ożywioną dyskusję. Było nam niezwykle miło, że byliście z nami.