„Pasjonaci – czyli ludzie i pasje” – relacja ze spotkania


W sobotnie popołudnie nasza sala konferencyjna wypełniła się gośćmi prawie po brzegi. Zaskakująco wiele osób zechciało przenieść się w czasie na terytorium XVIII-sto i XIX- sto wiecznej Polski.

Maciej Winnik zaczarował zgromadzonych arcyciekawą opowieścią o guzikach mundurowych z okresu od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Listopadowego. Mogliśmy przyjrzeć się kilkudziesięciu najciekawszym egzemplarzom z kolekcji Pana Macieja, a także epoletom samego inicjatora Powstania Listopadowego – Piotra Wysockiego.

Wszyscy pozostaliśmy pod wielkim wrażeniem imponujących zbiorów Pana Macieja, ogromu wiedzy, jaką posiada oraz pod urokiem pasji z jaką opowiedział nam o swoim niesamowitym hobby. Niewątpliwie gościliśmy w sobotę pasjonata historii przez duże P.

W czasie spotkania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób można precyzyjnie określić czas powstania guzików, co mogą oznaczać skróty w nich zawarte, jak wyglądają guziki do mundurów oficerskich, a nawet w jakiej technice i z jakiego tworzywa wykowane. Usłyszeliśmy też skąd czerpana była inspiracja do zdobień guzików mundurowych, oraz jak rozpoznać guziki należące do pułku piechoty od tych w mundurach jazdy konnej lub artylerii.

Jesteśmy dumni, że Pan Winnik zaszczycił nas swoją obecnością, podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą historyczną oraz ze szczegółami odpowiedział na wszystkie pytania ze strony publiczności. Dziękujemy!

Komentarze są nieaktywne

Skip to content