Relacja z historycznych warsztatów z archiwistami


Nasza placówka miała zaszczyć gościć wczoraj Dorotę Grzechocińską oraz Janusza Piwowara z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, którzy opowiedzieli uczniom ze Szkoły Podstawowej w Pomiechówku historię więzienia gestapo na Forcie III.

Na początku Pan Janusz przybliżył młodzieży na czym polega praca archiwisty, jak dużo dokumentów znajduje się aktualnie w archiwum IPN i jakie są to zbiory. Dodatkowo wyjaśnił jak wyglądały sądy doraźne w czasie II Wojny Światowej.

Następnie, Pani Dorota przedstawiła historię, dokumenty dotyczące Fortu III oraz losy poszczególnych więźniów, przetrzymywanych tam w czasie wojny.

Później przyszedł czas na warsztaty, mające za zadanie pokazać, jak wygląda praca archiwisty. Na podstawie dokumentów źródłowych z zasobów Instytut Pamięci Narodowej, młodzież wyszukała najważniejsze fakty z życia kilku więźniów.

Na zakończenie zainteresowani mieli możliwość otrzymania publikacji o Forcie III w Pomiechówku, z autografem autorki.

Bardzo serdecznie dziękujemy szanownym gościom za przyjęcie naszego zaproszenia, Fundacja Fort III Pomiechówek oraz nauczycielom i uczniom z klasy 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej im. gen. Wiktora Thommée w Pomiechówku za aktywny udział w warsztatach.

Komentarze są nieaktywne

Skip to content