Relacja ze spotkania autorskiego


Na zaproszenie Dyskusyjny Klub Książki w Pomiechówku 19 października 2023 r. w Bibliotece w Pomiechówku gościliśmy niezwykłą autorkę, niezwykłych biografii – Mariolę Pryzwan, polonistkę, publicystkę i biografistkę, która z zawodu jest bibliotekarką i na co dzień pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Dotychczas wydała 21 książek biograficzno-wspomnieniowych o wybitnych polskich artystach i literatach.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania opowieści o nieżyjących już damach polskiej estrady, Annie German i Annie Jantar.

O Annie German biografistka powiedziała, że była aniołem, o niespotykanym głosie, który doświadczył ciężkiego, człowieczego losu. „Człowieczy los” to bardzo poruszająca piosenka, którą Anna wykonywała. Była niezwykle skromną osobą, a w jej towarzystwie wszyscy stawali się lepsi. Miała kompleks wysokiego wzrostu i rozmawiając z niższymi osobami delikatnie przechylała głowę w bok, aby sprawić wrażenie niższej. Zawsze perfekcyjne przygotowana do występów, posiadaczka słuchu absolutnego, cierpiała w „kulisach” z powodu tremy. Kochała wielką miłością swojego męża Zbigniewa i syna Zbyszka oraz mamę i babcię. To rodzina właśnie otoczyła ją opieką w chorobie i ostatnich chwilach życia. Anna German zmarła 26 sierpnia 1982 r.

Natomiast Annę Jantar, jak wspomniała autorka, wszyscy zapamiętali jako wesołą dziewczynę o smutnych oczach i pięknych włosach. Lubiła nosić kapelusze i nigdy nie wychodziła z domu bez makijażu, nawet na plażę. Podczas sesji fotograficznych uwielbiała się wygłupiać i celowo robiła śmieszne miny. Gdy poczuła, że czas na zmiany w życiu, to ścięła swoje piękne włosy, czego nie mógł zaakceptować mąż Jarosław Kukulski i liczni fani piosenkarki. Miała piękny, głęboki głos i słuch absolutny. Zaśpiewała w sumie 160 piosenek, a scena była jej żywiołem. Zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 r. w pobliżu lotniska Okęcie w Warszawie.

Pani Mariola powiedziała, że obie Panie się znały, były nawet krótko sąsiadkami i spotykały się w mieszkaniu Anny German przy Reymonta w Warszawie nie tylko w sprawach zawodowych.

Z opowieści Marioli Pryzwan wyłoniły się piękne i żywe portrety obu piosenkarek. Zgromadzona publiczność miała okazję przypomnieć sobie postaci i piosenki bohaterek spotkania, dzięki zaprezentowanym nagraniom, a po spotkaniu, na chwilę rozmowy z naszym gościem, zakup książki i zdobycie osobistej dedykacji z autografem.

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Tekst – Ewa Mróz, fot. Kalina Skudniewska.

Komentarze są nieaktywne

Skip to content