Szkolenie dla wolontariuszy historii mówionej – relacja


W piątek wolontariuszy Projektu „Pomiechowska Biblioteka Historii Mówionej – początek” szkolił z zasad nagrań Dominik Czapigo, niezwykle doświadczony i zasłużony dokumentalista historii mówionej, który nagrał wiele wywiadów w całej Polsce i poza jej granicami. Nasz gość tak fascynująco poprowadził warsztat, że nie tylko wykład, ale i dyskusje przedłużyły się znacząco a i tak nikt z zebranych nie wykazywał pośpiechu w opuszczeniu biblioteki.

O słodki poczęstunek dla wolontariuszy Projektu zadbała cukiernia Sweet Home – przyjaciele naszej Biblioteki Państwo Ewa i Grzegorz Bartosiewiczowie. Dziękujemy!

Podczas warsztatu poznaliśmy metody i sposoby prowadzenia i nagrywania rozmów, ich ograniczenia i zalety, a także aspekty etyczne i prawne związane z nagrywaniem oraz udostępnianiem nagrań. Dowiedzieliśmy się jak przygotować się do rozmowy pod względem merytorycznym oraz czego NIE powinno się robić w trakcie nagrywania.

Wiemy już jak ważne jest poprawne opisywanie i udostępnianie nagrań. Niezwykle interesująco przedstawione zostały przykłady projektów i archiwów historii mówionej w Polsce. Analiza wybranych fragmentów nagrań audio oraz wideo wywołała też żywą dyskusję. Dominik Czapigo podzielił się wiedzą jak wybrać odpowiednie miejsce nagrania, ustawić sprzęt oraz spostrzeżeniami co może negatywnie wpłynąć na jakość zapisywanego dźwięku.

Pozostaje nam teraz ruszyć w teren i nagrywać mieszkańców naszej gminy! Jeśli chcesz zostać wolontariuszem Projektu lub znasz osobę, z którą warto porozmawiać i nagrać opowieść o jej życiu – odezwij się do nas lub do Stowarzyszenia Twórcza Dolina!

#PomiechowskaBibliotekaHistoriiMówionej #KrajowyPlanOdbudowy #KorzyściDlaCiebie #KPO #KPOdlakultury #FunduszeUE  #NextGenerationEU #GminaPomiechówek #StowarzyszenieTwórczaDolina

Komentarze są nieaktywne

Skip to content