Tkanina artystyczna i spotkanie z cyklu ,,Pasjonaci (…)”


Serdecznie zapraszamy we czwartek 27. czerwca o 18:00 na spotkanie z Danutą Bolek, która opowie o tkaninie artystycznej, zarówno tej ludowej, jak i autorstwa wybitnych polskich artystów, jak Magdalena Abakanowicz, czy Małgorzata Mirga-Tas. Tkanina artystyczna była modna i pojawiała się na ścianach polskich instytucji i domów w latach 70-tych i 80-tych. Potem została zapomniana, w zachwycie nad tym, co tanie i łatwo dostępne. Na szczęście obecnie tkanina wraca do łask w naszych wnętrzach. Powstają pracownie, które specjalizują się w tkaniu dawnymi metodami, w tkaniu ręcznym.

O tym wszystkim będzie można usłyszeć podczas spotkania z Danutą Bolek, która opowie o swojej pasji. Dowiemy się o rodzajach tkanin oraz np. czym różni się kilim od gobelinu. Będzie o tkaniu, czyli o pasji, która może być wytchnieniem od codziennych zajęć i możliwością tworzenia unikatowych rzeczy. Będzie pokaz tkania na żywo oraz szansa spróbowania swoich sił w tej dziedzinie. Autorka wystawi także niektóre swoje prace.

Danuta Bolek od najmłodszych lat pasjonuje się rękodziełem. Z wykształcenia i zamiłowania jest animatorką kultury. Przygodę z tkactwem rozpoczęła w 2010 r. w Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ul. Estrady 112. Wtedy zaczęła też interesować się tkaniną artystyczną. Tworząc swoje prace lubi eksperymentować z różnymi materiałami i fakturami. Brała udział w wielu wystawach i przeglądach tkaninowej twórczości. Jest działaczką społeczną.

Od 2012 roku należy do Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, gdzie od 2014 roku pełni funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych. Działa też lokalnie w Stowarzyszeniu Twórcza Dolina zajmującym się historią gminy Pomiechówek. Zawodowo związana jest również z turystyką, która jest kolejną jej pasją.

.

Komentarze są nieaktywne

Skip to content