Drukarka 3D, roboty i wirtualna rzeczywistość


Zajęcia z programistą Bartoszem Kilisiem, które idealnie wpasowały się w tegoroczne hasło XXI. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka – miejsce na czasie”. Wtorkowe zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia możliwości drukarki 3D, którą użyczył nam Urząd Gminy Pomiechówek. Dziękujemy! Bartosz wyjaśnił na czym polega metoda druku przestrzennego, jak wygląda materiał, który jest używany do tego celu oraz jak w środku wyglądają wykonane przez drukarkę przedmioty. Nie zapomnieliśmy też o prezentacji programów oraz stron z gotowymi już projektami, stworzonymi przez internautów i gotowymi do pobrania na darmowej licencji Creative Commons.

Rozmawialiśmy też o tym jak powstają takie programy, jaką rolę odgrywa w tym procesie kodowanie i co właściwie robią programiści. Aby pokazać jak ważne jest właściwe posługiwanie się kodem i na czym polega programowanie, prowadzący stał się Robotem Bartkiem, który zrobił kanapki z masłem i dżemem według instrukcji napisanej przez uczestników zajęć. Okazało się, że tak prosta czynność wymaga precyzyjnych poleceń, ponieważ robot wziął wszystkie instrukcje bardzo dosłownie i nie rozumiał ludzkich skrótów myślowych.

Po tym ćwiczeniu płynnie przeszliśmy do zabawy Photonami, które mieszkają na stałe w bibliotece i są bardzo miłymi robotami. Dzięki goglom VR każdy uczestnik przeniósł się na chwilę do świata wirtualnej rzeczywistości. Na koniec bibliotekarka Kalina, która pomagała w organizacji zajęć rozdała dzieciom figurki, które przez cały tydzień przed zajęciami produkowała drukarka 3D. Dziękujemy za dobrą zabawę!

Komentarze są nieaktywne

Skip to content