Jak odkryliśmy Japonię z Katarzyną Koper


Wczorajszy wieczór spędziliśmy na poznawaniu uroków japońskiego miasta Kioto widzianego oczami Katarzyny Koper.
Nawet trudne warunki pogodowe nie odstraszyły naszych gości, którzy przybyli tłumnie na drugie piętro biblioteki, aby posłuchać relacji rodowitej pomiechowianki z półrocznego pobytu w Japonii.
Katarzyna Koper porwała nas swoją opowieścią o japońskich zwyczajach, tradycjach i współczesnym życiu Japończyków. Jej przekaz był sowicie okraszony zachwycającymi zdjęciami Kraju Kwitnącej Wiśni. Ze szczególnym sentymentem prelegentka opowiadała i ilustrowała zmiany japońskiej przyrody podczas trzech pór roku i popularne o danej porze roku lub święcie … słodycze.
Dowiedzieliśmy się, których autorów japońskich warto czytać oraz poznaliśmy japońskie komiksy, zwane mangami. Wiemy już też, że niektóre japońskie figurki mają moc spełniania życzeń … Wypowiadając marzenie dorysowuje się na twarzy takiej figurki oko, a gdy życzenie się spełni figurka zostaje obdarowana drugim okiem.
Okazało się że Japończycy wręcz do rangi sztuki podnieśli produkcję żeliwnych pokryw do studzienek kanalizacyjnych. Kto nie widział pewnie nie uwierzy, ale są to kunsztowne dzieła. Pani Katarzyna odpowiedziała też na wszystkie pytania ze strony publiczności, dzięki czemu już wiemy jak prawidłowo wymawiać takie słowa jak sushi, matcha czy ciasteczka mochi.
Cieszymy się, że dzięki temu spotkaniu Japonia stała się nie aż taka odległa, jaką jest w rzeczywistości. Spotkanie z Katarzyną Koper pokazało nam, że prawdziwa pasja dodaje skrzydeł oraz że warto marzyć o dalekich podróżach. Gdy nie poprzestajesz na samych marzeniach, ale też działasz, to marzenia się spełniają …
Bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie mimo wichury panującej na zewnątrz (i cieszymy się, że starczyło nam krzeseł).Informujemy, że byli tacy goście, którzy ulegli pogodnej atmosferze spotkania i wyszli bez parasolek.Jedna dziś odnalazła właścicielkę ale 2 jeszcze cierpliwie czekają. Zapraszamy po odbiór parasolek w godzinach otwarcia biblioteki.

Komentarze są nieaktywne

Skip to content