Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa ogłasza kolejną edycję Programu Stypendialnego dla twórców ludowych „Mistrz – Uczeń”. Czekamy na zgłoszenia od twórców ludowych, którzy zechcą podzielić się swoją wiedzą oraz miłośników twórczości ludowej, którzy będą chcieli zdobyć nowe umiejętności lub udoskonalić warsztat. Zgłoszenia przyjmujemy w trzech kategoriach: artysta, rzemieślnik i rękodzielnik.
Celem Programu jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Niezwykle ważnym elementem tego procesu jest bezpośredni i międzypokoleniowy – od Mistrza do Ucznia – przekaz tradycyjnych umiejętności artystycznych, rzemieślniczych i rękodzielniczych, jak też związanych z nimi treści, wartości, praktyk i obyczajów. Wsparcie w ramach Stypendium „Mistrz – Uczeń” ma pomóc w realizacji tego zadania.
Efektem zakończonych projektów edukacyjnych ma być wykonane przez adepta – pod okiem mistrza – dzieło (lub dzieła) sztuki ludowej, ludowego rękodzieła lub rzemiosła, wykazujące wysoki poziom artystyczny i biegłość w opanowaniu tradycyjnych umiejętności, będących przedmiotem Stypendium.
Wnioski zgłoszeniowe należy przesyłać do 26 marca 2023 r. za pomocą poczty tradycyjnej naadres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66,
00-322 Warszawa lub elektronicznie na adres:stypendia@nikidw.edu.pl.
Projekty do realizacji w ramach Programu Stypendialnego zostaną wybrane do
24 kwietnia 2023 r. i ogłoszone na stronie internetowej Instytutu.
Szczegółowe informacje na stronie: www.nikidw.edu.pl
Kontakt: Magdalena Trzaska – 517123905
e-mail: stypendia@nikidw.edu.pl
—————————————————————————————————————–
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest państwową instytucją kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa oraz pokazywanie piękna tradycji wiejskich mieszańcom miast.